» Rejestratory CCTV

Rejestratory CCTV

Skuteczny monitoring – praktyczny poradnik.

Monitoring to temat, który powinien poważnie zainteresować każdego właściciela firmy lub przedsiębiorstwa. Odpowiednia wiedza oraz zaufanie ekspertom – takie połączenie gwarantuje świadomy i dobry wybór. Jednym z problemów, przed jakimi staje użytkownik monitoringu, jest odpowiedź na pytanie, jakie rejestratory CCTV są grupą odpowiednią dla jego potrzeb. Skoro można pokusić się o stwierdzenie, że kamera jest okiem monitoringu, to w przypadku rejestratora śmiało będzie można powiedzieć, że jest on jego sercem. Rejestrator CCTV odpowiada za nagrywanie obrazu z kamer, jego przetwarzanie oraz wyświetlanie na monitorze lub telewizorze.
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rejestratora CCTV.


rejestrator BSCRejestratory CCTV mogą obsługiwać różną ilość kamer. Najczęściej występującym w tym zakresie podziałem jest możliwość podłączenia 4, 8 lub 16 kamer. Podejmując decyzję o wyborze rejestratora należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w przyszłości nie będziemy chcieli rozbudować systemu monitoringu. Gdy zakupimy go w opcji 4-kanałowej, w momencie gdy zapragniemy zainstalować więcej kamer, wówczas taki rejestrator będzie nam całkowicie zbędny i niestety będziemy musieli liczyć się z poniesieniem wydatków na zakup nowego. Inny dylemat spotykamy wówczas, gdy zastanawiamy się, czy do 16 kamer lepiej wybrać rejestrator 16-kanałowy, czy jednak wybrać opcję zakupu dwóch 8-kanałowych. Co prawda ten drugi wariant będzie rozwiązaniem droższym, ale za jego zasadnością przemawia fakt, że stosując taki manewr osiągniemy lepsze warunki rejestracji. Dzięki temu rejestratory CCVT zapewnią o wiele wyższą jakość obrazu, czyli spokojnie można stwierdzić, że będzie to bardziej opłacalna inwestycja.

Przy zakupie rejestratorów warto także zwrócić uwagę na kompresję obrazu, jaką oferuje. Rejestratory CCTV mogą charakteryzować się kompresją MPEG-4, MJPEG oraz H.264. Ta ostatnia jest uznawana za najlepszą. W porównaniu z poprzednimi, rejestratory posiadające ten rodzaj kompresji są w stanie zapisać o wiele więcej materiału na dysku twardym, a co równie istotne - cechują się lepszą jakością wizji.
 

Garść istotnych szczegółów

Niezmiernie ważną kwestią jest także prędkość nagrywania. Ilość klatek na sekundę jest uzależniona od rozdzielczości. Zależnie od tego, czemu monitoring ma służyć i co ma obserwować, czasem warto wybrać rejestrator o wyższej rozdzielczości, nawet kosztem obniżenia prędkości zapisu. Dla przykładu rozważmy monitoring zamontowany w sklepie. Dla obserwacji "ogólnej" wystarczy, że rejestrator będzie miał wartość zapisu na poziomie 1 klatki na sekundę. Jednak, gdy chcemy zobaczyć, czy sprzedawca dobrze nalicza ceny na kasę, wówczas warto wybrać taki rejestrator, którego zapis obrazu kształtuje się w granicach 3 - 6 klatek na sekundę. Sytuacja podobnie wygląda w sprawie rozdzielczości. Pozostając przy sklepie, tym razem weźmy pod uwagę sprawę odbioru przesyłek kurierskich. Ustawiając podział na 4 kamery oraz wybór rozdzielczości 180x139 pikseli, dowiemy się, w jakiej godzinie kurier dostarczył paczkę. Jeśli natomiast pragniemy go zidentyfikować, wówczas trzeba przełączyć rejestrator na pracę w trybie 1-kamerowym, a obraz ustawić w rozdzielczości 720x576 pikseli. Innymi ważnymi funkcjami, którymi powinien wyróżniać się rejestrator CCTV są: detekcja ruchu, możliwość podglądu przez sieć LAN, przydatny w potrzebie archiwizowania danych port USB, wyjście VGA, harmonogram, a także szereg trybów zapisu (m.in. wg timera, praca ciągła, z detekcji ruchu czy też z wyjść alarmowych).
 

Wybór rejestratora CCTV

Rejestratory CCTV powinny cechować się przede wszystkim stabilną pracą. Czynnikiem, na który warto również zwrócić uwagę jest łatwość i prostota obsługi. W tym zakresie pomocnymi okazują się takie rozwiązania, jak możliwość sterowania myszką lub przejrzyste menu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przed zakupem sprzenależy sprawdzić:
  • ilość kamer, które ma obsługiwać rejestrator,
  • możliwość późniejszej rozbudowy monitoringu,
  • jaka kompresja obrazu oraz prędkość nagrywania jest potrzebna,
  • dodatkowe funkcje rejestratora CCTV.

Przemyślany wybór pozwoli na to, by monitoring działał sprawnie, a jednocześnie umożliwiał dalszy rozwój całej sieci. Tylko w taki sposób każdy z właścicieli i inwestorów może liczyć na satysfakcję. Przed kupnem warto zapoznać się z literaturą fachową lub poradami na naszej stronie. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany monitoring może służyć przez długie lata.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł chociaż w części pomoże Państwu w wyborze odpowiedniego rejestratora. Prosimy jednak pamiętać, że w razie jakichkolwiek innych wątpliwości, zawsze możecie zasięgnąć dodatkowych informacji. W tej kwestii jesteśmy specjalistami i z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Państwa pytania.Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą:
hybrydowy

Przejdź do strony głównej