» Kamery przemyslowe

Kamery przemyslowe

Skuteczny monitoring oraz kamery przemysłowe – pomysły i porady.

Kamery przemysłowe są podstawowym elementem monitoringu. Ich zastosowanie pozwala śledzić na bieżąco obraz zapisywany na serwerze lub innym nośniku danych. Wszystko to jest sprawą oczywistą. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy przychodzi czas podjęcia decyzji o wyborze rodzaju kamery. Wówczas należy uwzględnić kilka istotnych czynników oraz odpowiedzieć sobie na pytania, czemu kamera przemysłowa ma służyć.

Kamery przemysłowe w zależności od ich budowy, rodzaju i przypisanych parametrów, a także posiadanych funkcji mogą mieć różne zastosowanie. Ich wybór będzie więc uzależniony od wielu czynników – równie istotna jest kwestia pieniężna, jak i rodzaj pomieszczenia, w którym używana będzie dana kamera. Istotne są też pozostałe części systemu oraz wynik, jaki chce osiągnąć użytkownik.
Kamery przemysłowe, jakie mamy do wyboru, to:
  • kamery kopułkowe,
  • kamery kompaktowe.
 

Kilka wskazówek o tym, jak wybrać kamerę przemysłową

kamera tubowaJeżeli przykładowo miejscem, które chcemy kontrolować, jest wnętrze sklepu, restauracji, czy pubu, godnymi polecenia są kamery kopułkowe. Przemawia za tym kilka ważnych szczegółów. Po pierwsze, kamera kopułkowa jest niewielkich rozmiarów i "nie rzuca" się zbytnio w oczy. Co więcej, jej konstrukcja została tak opracowana, aby nie było widać miejsca, w które jest skierowana i co aktualnie nagrywa. Dzięki temu klienci przebywający we wnętrzach wymienionych lokali nie będą czuć się skrępowani tak jak w przypadku obserwacji kamerą skierowaną bezpośrednio w ich stronę. Niektóre z kamer kopułkowych można także montować na zewnątrz. Dzięki temu możemy obserwować to, co dzieje się w danej sytuacji przed lokalem - w ogródku pubu, restauracji itp.

Jeśli natomiast naszym celem jest monitorowanie hali produkcyjnej lub posesji, wówczas warto skłonić się w stronę kamer kompaktowych. Występujące z nocnym lub dziennym trybem pracy, z dodatkowym wyposażeniem w postaci hermetycznie zamkniętej obudowy będą jednym z najwłaściwszych rozwiązań. Ich atutami jest odporność na wilgoć oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Obiekty takie, jak parkingi lub duże place powinny być nadzorowane poprzez kamery obrotowe. Ich możliwość obrotowej pracy pozwoli sięgnąć "wzrokiem" praktycznie w każde miejsce na większym terenie. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jak największy zoom - powiększenie. Da to olbrzymie możliwości obserwacji.

altKamery przemysłowe, które posiadają możliwość rejestrowania obrazu w porze nocnej posiadają reflektory podczerwieni. Przejście w tryb nocny uruchamia pracę diod podczerwieni. Wówczas kamera nagrywa obraz w wariancie czarno-białym. Stosowanie kamer z podczerwienią jest zasadne wtedy, gdy na obserwowanym terenie często poruszają się samochody lub odblaskowe obiekty, czyli tzw. punktowe źródła światła. Przy wyborze kamery, oprócz określenia takich czynników jak praca wewnątrz, czy na zewnątrz budynków oraz tych dotyczących obserwacji nocnej lub dziennej, warto również zastanowić się nad innymi jej parametrami. Kamery przemysłowe mogą występować z opcją zdalnego sterowania, różnić się sposobem montażu (ściana, sufit, słup), a także samym wyglądem - jedne są estetyczne, małe i pozornie niezauważalne, drugie przybierają postać o znacznie większych gabarytach i nie sposób ich nie zauważyć. O ile na parkingach, w halach produkcyjnych lub na stacjach benzynowych zastosowanie tego drugiego modelu jest jak najbardziej zasadne, to z kolei w restauracjach bądź pubach bardziej odpowiednie wydają się być takie kamery, które swoim wyglądem nie będą krępować gości.
 

Klucz do sukcesu

Kluczowym parametrem, którego bezwzględnie należy rozpatrzyć podejmując decyzję o zakupie kamery przemysłowej jest jakość obrazu. Podłączenie do rejestratora kamer o wysokiej rozdzielczości da nam wyraźny i ostry obraz. Generalnie rzecz biorąc, im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy obraz a to z kolei przekłada się na lepiej widoczne szczegóły. Rozdzielczość jest mierzona w liniach (TVL). Jeśli kamera przemysłowa charakteryzuje się parametrem linii na poziomie od 600 TVL wzwyż, wówczas możemy mówić o wysokiej rozdzielczości obrazu. Najtrudniejszym do określenia czynnikiem wpływającym na właściwy dobór kamery jest określenie jej trwałości. W tej kwestii należy zdać się na wiedzę fachowców i zapytać sprzedawcę lub doświadczonego instalatora o ewentualne uwagi co do trwałości i wytrzymałości sprzętu.

Wybór kamery jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym, ale nie niemożliwym. Odrobina wysiłku poświęcona na przeanalizowanie oferty oraz bogatej palety możliwości – to klucz do sukcesu. Należy upewnić się, ile pieniędzy możemy poświęcić na monitoring, jak dużo kamer potrzebujemy oraz w jaki sposób chcemy rejestrować obraz. Analiza poszczególnych elementów pozwoli na stworzenie konkretnego obrazu naszych potrzeb, a jednocześnie możliwości. Dzięki temu kamery przemysłowe nie będą miały dla nas tajemnic.

Ostateczne podjęcie decyzji o wyborze kamery przemysłowej zawsze warto skonsultować z ekspertami w tej dziedzinie - personelem sklepu, montażystami lub projektantami systemu monitoringu. Ich wiedza często okazuje się być bezcenna i uchroni Państwa przed zakupem nietrafionego sprzętu. Zakupu instalacji telewizji przemysłowej nie dokonuje się raz na miesiąc, pół roku czy rok. Jest to transakcja, która ma posłużyć przez wiele lat, ewentualnie być tylko udoskonalana. Dlatego też powinno się dobrze przemyśleć kwestię doboru odpowiednich urządzeń, takich jak kamery przemysłowe, aby poniesiona inwestycja przynosiła same korzyści i satysfakcję z efektów monitoringu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą:
kamera analogowa
kamera IP
Przejdź do strony głównej